Kaydır

Koku Hafızası Nasıl Geliştirilir?

9 Kasım 2021, Salı
Koku Hafızası Nasıl Geliştirilir?

İspanyol dilini hiç bilmeyebiliriz. İspanyolca dilinde yazmayı, okumayı veya konuşmayı da bilmeyebiliriz. Fakat İspanyolca konuşan bir insanı 2-3 kez dinledikten sonra hangi dilde konuştuğunu anlayabiliriz. Bu insanın, görsel hafızasından yararlanarak dilden etkilenmesine sebebiyet vermektedir.

Kokular da tıpkı görsel hafızalar gibi bazı notaları hafızaya kazımaktadır. Daha önce hiç almadığımız kokuyu bir yerlerden anımsayabiliriz.

Koku hafızamızı geliştirmek için önümüze her gelen yiyecek, içecek ve diğer besinleri koklamamız gerekmektedir. Ülkemizde oldukça basit olacak bir olaydır. Zira Türk Mutfağı’nın zenginliği ve içerisinde bulunan lezzetli yemeklerin kokuları da kuşkusuz koklanmaya değer …

Hepimizin hafızasına kazınmış çok belirgin kokular var. Bu belirgin kokular genellikle mutlu, hüzünlü, heyecanlı bir olay, hatta tek bir an ile birlikte hafızamıza kazınıyor. Örneğin pek çoğumuzun aklında çocukluğumuza dair güzel kokular yer etmiştir. Kimimiz, çocukluğumuzun tatil günlerinde annemizin sabah erkenden kalkıp hazırladığı kahvaltının baskın kokusu kızarmış ekmek kokusunu hatırlarız. Kızarmış ekmek kokusu ile uyanmak bu sebeple pek çoklarını mutlu eder.

Apartman temizliğinde genellikle Arap sabunu kullanılır. İzmir’de pek karşımıza çıkmaz ama İstanbul’da pek çok apartmanda doğal gaz kokusu ile Arap sabunu kokusu birbirine karıştığında, hele bir de rutubet varsa çok karakteristik bir koku çıkar ortaya. Benim için eski İstanbul apartmanları, doğal gaz, Arap sabunu ve küf karışımı kokar. Oysa eski İzmir apartmanları daha ziyade lavanta ve iyot kokar zira Arap sabunu havalandıkça lavanta kokusu verir ve o koku deniz kokusu ile birleşince İzmir’e has bir tanımlayıcı koku oluşur apartmanlarda.

Koku hafızamızı geliştirmek için yapmamız gerekenler:

  • Bulabildiğiniz her şeyi koklayın ve tekrarlayın
  • Çevrenizdeki kokuların farkında olmaya gayret edin. Mümkünse tanımlayıcı bir dil kullanın
  • Belli dönemlerde özel koku gruplarını çalışın.
Paylaş: