Alan Kokulandırma

Çalışma ortamında iş yoğunluğunun sonucunda zaman zaman iş motivasyonumuz düşebilir. Alan kokulandırma, etkileyici notaları ile mutluluk hormonun daha hızlı salgılanmasını sağlar. Çalışma ortamına daha fresh hava katabilir. Aynı zamanda gelen ziyaretçilerinizi de daha etkileyici bir ortamda karşılamanıza yardımcı olur.

Yapılan araştırmalara göre mağazalarda, alışveriş merkezlerinde, ofis ortamlarında vb. alanlarda, insanların ruh hali anormal değişimler gösterebilir. İnsan kalabalığının olduğu alanlarda; Odaklanma problemi yaşanabilir bu sebepten dolayı rahat hareket edememe, rahat çalışamama yada ruhsuz bir alışveriş gezintisi olabilir. 

Her kokunun notaları kurumsal koku havası yaratırken; her notasında alışveriş yapma hissi uyandıran ve mutlu yaşam tarzını benimsemiş insan psikolojisini hatırlatır.

Buenos MaskeBuenos Firma Profili

Mağaza kokusu, Ofis kokusu

Giyim mağazası, Teknoloji marketi, Avm içerisinde yer alan mağazalar, ayakkabı mağazası vb. satış alanlarına özel olarak üretilmiştir. Mağaza kokusunun en temel amacı; gelen ziyaretçinin zihninde aynı kokuyu canlandırarak bilinç altına mesaj göndermektir. Aslında mağazalar; kurumsal kimliği için koku tasarlayarak mağazanın devamlı olarak aynı koku ile kokmasını sağlamıştır. İnsanlar içerisinde bu kadar popüler olan bir hizmetinde tarafımızca başarılı olduğunu söylemek mümkün.

Nasıl Yayılmaktadır?

Alana iki farklı şekilde koku dağıtımı mümkündür. Bu alternatifleri sayacak olursak;

  • Çubuklu oda kokusu : Çubuklu oda kokusu 2010 yılıyla beraber ülkemizde popüler olan kokulandırma yöntemleri arasında yer almaktadır. Bambu çubuklarıyla beraber alana düzenli olarak koku yaymaktadır. Pozitif tarafı, kokuyla alanı boğmamaktadır. Çubuk belirli süre aralıklarla kokuyu alana dağıttığı için insanların tercih sebebi olmuştur diyebiliriz.
  • Koku Cihazı : 2013 yılıyla beraber her alanda kullanılması önerilen cihazlar haline gelmiştir, diyebiliriz. Koku cihazları ülkemizde maalesef bencil olarak satılmaktadır. Örneğin, cihazı farklı yerden kokuyu farklı yerden alma ihtimali olmayabiliyor. Bu tür sebeplerden dolayı insanlar koku sektörüne korkarak yaklaşabiliyor. Fakat Bueno's; koku cihazları konusunda sizlere farklı alternatifler sunmaktadır. Cihaz içerisine beğendiğiniz herhangi bir kokuyu doldurarak ta kullanabilirsiniz.

 

Buenos MaskeBuenos Firma Profili

Spor Salonu Kokulandırma

Spor salonları, spor stüdyoları, yoga ve pilates salonları için hazırlanan koku çeşitleri, alanın en önemli motivasyon kaynaklarından birisidir. Motivasyonu arttıracak ve kötü kokuların yayılmasını engelleyecektir. Spor salonu içerisinde bulunan, tüm bölümlerin doğru koku ile kokması gerekmektedir. Hijyen, konsept, kurumsal kimlik açısından büyük önem teşkil etmektedir.

Spor salonu, fitness merkezleri, egzersiz odaları, soyunma odaları ve diğer bölümlerde; sık olarak karşılaştığımız sorunlar kategorisinde birinci sırada yer almaktadır. Spor; motivasyon ve konsantrasyon gerektiren insanların günlük yaşantısında mutlaka yer vermesi gereken aktiviteler arasında yer almaktadır.

Spor salonlarına özel olarak üretilen kokular; hem kötü kokuları engellerken hem de motivasyonu arttırarak zihnin rahatlamasını sağlamaktadır. Koku çeşitlerinin de insanlar gibi karakterleri bulunmaktadır. Her koku zihne farklı mesaj kodlar ve farklı eylem çağrıştırır.

Spor salonu kokusu; insanların motivasyonunu arttırması ve stresin biraz daha azaltılması için hazırlanmıştır.

Kokunun Karakteri

Spor salonu ve benzeri işletmelerde ağır ve baskın karakterde kokuların kullanılmaması gerekir. Egzersiz esnasında veya egzersiz sonrasında zihnin kokuyla meşgul olmamalıdır. Zihnin koku yardımıyla rahatlama ve esneme ihtiyacını gidermek için daha çok baskın kokular tercih edilmelidir.

Spor salonlarında önemli olan diğer bir husus ise kötü kokuların yayılmasını engellemek ve oluşabilecek farklı tarz kokulara karşı bir set oluşturmanız gerekir. Bunu gerçekleştirebilecek koku çeşitleri alt ve orta notalarının üst notaya göre daha baskın olması gerektiğini söylemek mümkündür.

Buenos MaskeBuenos Firma Profili

Otel Kokulandırma, Otel Kokusu

Her otel işletmesi, müşterilerine konforlu hizmet sunmak ister. Bunun içinde unutulmaması gereken bir nokta vardır ki hijyen.. Ortam ne kadar hijyenik olursa ziyaretçi de aynı oranda memnuniyet duyacaktır. Hijyenin en güzel sunum biçimi şüphesiz ki ferah bir kokuyla elde edilir. Sizde Buenos'un profesyonel desteğiyle tanışıp; otel kokulandırma hizmeti talep etmeye ne dersiniz?

Sizde otelinizi güzel bir kokuyla taçlandırmak için Buenos'un profesyonel desteğinden yardım almak ister misiniz? 

Otellerde düşünülen en büyük soru; her odaya bir cihaz mı takılacak (?) Otel kokulandırma ve kurumsal koku hizmetlerinin en büyük amacı otelinizin koku kimliğini bulabilmesidir. Tıpkı kartvizitiniz gibi markanızı hatırlatacak ve markanıza özel koku yaratmak en büyük amacımızdır. Ortak alanlarda gerçekleşebilecek etkinlik ile beraber alanı kokulandırarak daha etkileyici bir ortam yaratmak mümkündür. Bu sebeple otel kokulandırma işlemi için her odaya koku cihazı önermemekteyiz. Alternatif olarak lobi, kolidor, lavabo, havuz gibi ortak alanlara güçlü bir cihaz takarak diğer alanlara etki yaratabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken belirli başlı unsurlar bulunmaktadır; kitlenize hitap edebilmek adına hizmet sunduğunuz otelin detayına inmek gerekir. Otelde turistlere mi hizmet sunuyorsunuz yoksa yerli misafirlerinize mi hizmet sunuyorsunuz? Buna göre çok alternatif doğabilir. Bu alternatifler ile hangi kokuya karar vereceğiniz hakkında bilgi sunabiliriz.

Milletler arasında büyük farklar bulunmaktadır. Her kökenin belirli alışkanlıkları ve tutumları bulunur. Örneğin; Türkiye'de şekerli kokular pek beğenilmez iken Arap kökenli misafirler ise; şekerli kokularda daha tutumludur. Bu sebeple de otelin hizmet sunduğu kitleye hitap etmek gerekmektedir.

Otel Kokusu

Otel kokulandırma hizmeti için farklı alternatifler bulunmaktadır. Birden fazla bölüm bulunduğu için alana özel keşif hizmeti vererek otel kokulandırma hizmetini kapsamlı paket olarak değerlendirmekteyiz. Fakat otelin her bölümünde standart koku tercih sebebiniz olmalıdır. Turizm sektöründe yer alan otellerin koku seçmesini etkileyecek faktörleri listeleyelim:

  • Otel Tipi (Butik, Lüks, Turistik Mekan)
  • Otel Büyüklüğü
  • Tarz (Koku da bir kimliktir. Bu sebeple hangi kitleye hitap ettiğiniz oldukça önemlidir.)
  • Otel Bölümleri

Nasıl Yayılmaktadır?

Koku cihazı yardımıyla belirlenen koku alana belirli dakikalar içerisinde difüzyon sistemiyle beraber yayılmaktadır. Burada dikkat edilecek unsur ise seçilen kokunun alanda rahatsızlık yaratmamasıdır. Koku seçimi her ne kadar başarılı olsa da alanda kokunun ağırlık yaratmaması gerekir. Bu sebeple alana özel keşif yaparak alanın ihtiyacı belirlenir ve bu ihtiyaç doğrultusunda koku cihazı adeti belirlenmektedir.

Bueno's alan için seçtiğiniz kokunun alana yayılması için alanda en uygun noktaları belirleyerek koku cihazının kurulumunu gerçekleştirmektedir.

Buenos MaskeBuenos Firma Profili

Spa Kokulandırma, Spa Kokusu

Spa Merkezleri; son zamanlarda şehir gürültüsünden, iş koşuşturmasından, günlük hayatın stresinden uzaklaşmak için tercih edilir. Bu tarz merkezlerde ferah ve rahatlatıcı bir koku olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Spa kokusu bilimsel araştırmalarla keşfedilmiş ve bilinç altındaki algıların temizlenmesine yardımcı olacak bitki özlerinden yaratılmıştır.

Sağlık terapileri, masaj uygulamaları hatta hamam ile insanların zihninin rahatlamasını sağlanmaktadır. Fakat insan zihninde kokunun yerini de unutmamak gerekir. Spa kokulandırma işleminde, bilimsel araştırmalara göre elde edilen koku formülleri spa merkezlerine uygulanarak insanların sadece bedensel değil zihinsel olarak da rahatlamasını sağlamaktadır.

Spa kokusu; Spa merkezlerinde yarattığı en büyük faktör, insan zihni ve bilinç altındaki negatif enerjiyi dağıtarak insanın zihninde rahatlama hissi bırakır. Aynı zamanda ferah kokusu ile seans sırasında masajda bulunan müşteriyi pozitif etkisi altına almaktadır.

Kokunun başlangıç notası; daha dinamik ve heyecanlı hissetmemize sebebiyet verecektir.

Buenos MaskeBuenos Firma Profili