Alan Kokulandırma

Çalışma ortamında, rutin görevlere dalmamız; sabit ruh hali moduna girmemizi sağlar. Alan kokulandırma, etkileyici notaları ile mutluluk hormonun daha hızlı salgılanmasını sağlar. Çalışma ortamında, çalışanların daha verimli olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda gelen ziyaretçilerinizi de daha ferah bir ortamda karşılamanıza sebebiyet vermektedir.

Yapılan araştırmalara göre mağazalarda, alışveriş merkezlerinde, ofis ortamlarında ve benzeri alanlarda, insanların ruh hali anormal değişimler göstermektedir. İnsan kalabalığının olduğu alanlarda; insan çakraları birbiriyle etkileşime girer, etkileşim sonucunda odaklanma problemi yaşayabiliriz. Odaklanma problemi ile beraber rahat hareket edememe, rahat çalışamama yada ruhsuz bir alışveriş gezintisi olabilir. 

Her kokunun notaları kurumsal koku havası yaratırken; her notasında alışveriş yapma hissi uyandıran ve mutlu yaşam tarzını benimsemiş insan psikolojisini hatırlatır.

Buenos MaskeBuenos Firma Profili

Mağaza kokusu, Ofis kokusu

Giyim mağazası, Teknoloji marketi, Avm içerisinde yer alan mağazalar, Ayakkabı mağazası ve benzeri satış alanlarına özel olarak üretilmiştir. Mağaza kokusunun en temel amacı; gelen ziyaretçinin zihninde aynı kokuyu canlandırarak bilinç altına mesaj göndermektir. Aslında mağazalar; kurumsal kimliği için koku tasarlayarak mağazanın devamlı olarak aynı koku ile kokmasını sağlamıştır. İnsanlar içerisinde bu kadar popüler olan bir hizmetinde tarafımızca başarılı olduğunu söylemek, mümkün.

Nasıl Yayılmaktadır?

Alana iki farklı şekilde koku dağıtımı mümkündür. Bu alternatifleri sayacak olursak;

  • Çubuklu oda kokusu : Çubuklu oda kokusu 2010 yılıyla beraber ülkemizde popüler olan kokulandırma yöntemleri arasında yer almaktadır. Bambu çubuklarıyla beraber alana düzenli olarak koku yaymaktadır. Pozitif tarafı kokuyla alanı boğmamaktadır. Alternatif yöntemi ise sprey ile kokulandırmadır. Çubuk belirli süre aralıklarla kokuyu alana dağıttığı için insanların tercih sebebi olmuştur, diyebiliriz.
  • Koku Cihazı : 2013 yılıyla beraber her alanda kullanılması önerilen cihazlar haline gelmiştir, diyebiliriz. Koku cihazları ülkemizde maalesef bencil olarak satılmaktadır. Örneğin, cihazı farklı yerden kokuyu farklı yerden alma ihtimali olmayabiliyor. Bu tür sebeplerden dolayı insanlar koku sektörüne korkarak yaklaşabiliyor. Fakat Bueno; koku cihazları konusunda sizlere farklı alternatifler sunmaktadır.

 

Buenos MaskeBuenos Firma Profili

Spor Salonu Kokulandırma

Spor salonları, spor stüdyoları, yoga ve pilates salonlarına için hazırlanan koku çeşitleri alanın en önemli motivasyon kaynaklarından birisidir. Motivasyonu arttıracak ve kötü kokuların engellenmesini sağlayacaktır. Spor salonu içerisinde bulunan, tüm bölümlerin doğru koku ile kokması gerekmektedir. Hijyen, konsept, kurumsal kimlik açısından önem teşkil etmektedir.

Spor salonu, fitness merkezleri, egzersiz odaları, soyunma odaları ve diğer bölümlerde; sık olarak karşılaştığımız sorunlar kategorisinde birinci sırada yer almaktadır koku ... Spor; motivasyon ve konsantrasyon gerektiren ve insanların günlük yaşantısında mutlaka yer vermesi gereken aktiviteler arasında yer almaktadır.

Spor salonları özel olarak üretilen kokular; hem kötü kokuları engellerken hem de motivasyonu arttırarak zihnin rahatlamasını sağlamaktadır. Koku çeşitlerinin de insanlar gibi karakterleri bulunmaktadır. Her koku zihne farklı mesaj kodlar ve farklı eylem çağrıştırır.

Spor salonu kokusu; insanların motivasyonunu arttırması ve stresin biraz daha azaltılması için hazırlanmıştır.

Kokunun Karakteri

Spor salonu ve benzeri işletmelerde ağır ve baskın karakterde kokuların kullanılması gerekir. Egzersiz esnasında veya egzersiz sonrasında zihnin kokuyla meşgul olmaması gerekir. Zihnin koku yardımıyla rahatlamaya ve esneme ihtiyacını gidermek için daha çok taze ve pasif kokular tercih edilmektedir. Spor salonunda; karakteri baskın bir parfüm sıkıldığında dahi kişiler rahatsız olmaktadır. Bu alanın kapalı olması yada alanın küçük olması ile alakalı değildir, aslında. Beyin hormonları daha hızlı salgılama gereksiniminde bulunur ve dış etkenlere karşı daha hassas davranır.

Spor merkezlerinde önemli olan diğer bir husus ise; kötü kokuların engellenmesini sağlamak ve oluşabilecek farklı tarz kokulara karşı bir set oluşturmanız gerekir. Bunu gerçekleştirebilecek koku çeşitleri alt ve orta notalarının üst notaya göre daha baskın olması gerektiğini söylemek mümkündür.

Buenos MaskeBuenos Firma Profili

Otel Kokulandırma, Otel Kokusu

Oteller; insanların rahat olarak istirahat edebilmesi amacıyla kurulan ticari işletmelerdir. 1 gece veya 1 yıl fark etmeksizin her otel işletmesi müşterilerine konforlu hizmet sunmak ister. Fakat unutulan bir nokta vardır ki hijyen.. Kimi zaman ziyaretçiler hijyen açısından rahatsız olabilir. Otel temizliğine dikkat edilmesi; ilgili kurumun hijyenik olduğu anlamına gelmemektedir. Her mutfakta, lobide oluşabilecek koku sorununu kast etmekteyiz. Otel kokulandırma işlemi sadece müşterileriniz için bir sunumdan değildir elbette.

İnsan kimliği gibi ticari kurumlarında bir kimliği bulunmaktadır. Kimi firma bu kimliği yaptığı reklamlarla kimi firma ise ekonomik olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Fakat bu aşamalar sadece firmanın ziyaretçi kazanmasına sebep verir. Asıl amacımız gelen ziyaretçiyi memnun etmekten geçmelidir. Diğer aşamaları bilemeyiz ama alan kokulandırmakonusunda profesyonel çözümler üreten Bueno's ile tanışmak ister misiniz ?

Otellerde düşünülen en büyük konu her odaya bir cihaz mı takılacak (?) Otel kokulandırma ve kurumsal koku hizmetlerinin en büyük amacı otelinizin koku kimliğini bulabilmesidir. Tıpkı kartvizitiniz gibi sizi hatırlatacak size özel koku yaratmak en büyük amaçtır. Bununla beraber ortak alanlarda yapılan etkinlik ile beraber alana koku yayması da ekstradır, elbette. Bu sebeple otel kokulandırma işlemi için her odaya koku cihazı önermemekteyiz. Alternatif olarak lobi, kolidor, wc, havuz gibi ortak alanlara güçlü bir cihaz takarak diğer alana etki yaratabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken belirli başlı unsurlar bulunmaktadır; kitlenize hitap edebilmek adına hizmet sunduğunuz otelin detayına inmek gerekir. Otelde turist veya yabancı uyruklu kişilere mi hizmet sunuyorsunuz yoksa yerli misafirlerinize aylık hizmet mi sunuyorsunuz. Bir çok alternatif doğabilir. Bu alternatifler ile hangi kokuya karar vereceğiniz hakkında bilgi sunabiliriz.

Milliyetler arasında büyük farklar bulunmaktadır. Her kökenin belirli alışkanlıkları ve tutumları bulunur. Örneğin; Türkiye'de şekerli kokular pek beğenilmez iken Arap kökenli misafirler ise; şekerli kokularda daha tutumludur. Bu sebeple de otelin hizmet sunduğu ana başlığa dikkat etmek gerekebilir.

Otel Kokusu

Otel kokulandırma hizmeti için farklı alternatifler bulunmaktadır. Çünkü turizm sektöründe tek koku geçerli kalmamaktadır. Birden fazla bölüm bulunduğu için alana özel keşif hizmeti vererek otel kokulandırma hizmetini kapsamlı paket olarak değerlendirmekteyiz. Fakat otelin her bölümünde standart koku tercih sebebiniz olmalıdır. Turizm sektöründe yer alan otellerin koku seçmesini etkileyecek faktörleri listeleyelim:

  • Otel Tipi (Butik, Lüks, Turistik Mekan)
  • Otel Büyüklüğü
  • Tarz (Koku da bir kimliktir. Bu sebeple hangi kitleye hitap ettiğiniz oldukça önemlidir.)
  • Otel Bölümleri

Nasıl Yayılmaktadır?

Koku cihazı yardımıyla belirlenen koku alana belirli dakikalar içerisinde difüzyon sistemiyle beraber yayılmaktadır. Burada dikkat edilecek en önemli unsur ise seçilen kokunun alanda ağırlık yapmamasıdır. Koku seçimi her ne kadar başarılı olsa da alanda kokunun ağırlık yaratmaması gerekir. Bu sebeple alana özel keşif yaparak alanın ihtiyacı belirlenir ve ihtiyaç doğrultusunda koku cihazı adeti belirlenmektedir.

Bueno's alan için seçtiğiniz kokunun alana yayılması için alanda en uygun noktaları belirleyerek koku cihazının kurulumunu gerçekleştirmektedir.

Buenos MaskeBuenos Firma Profili

Spa Kokulandırma, Spa Kokusu

Türkiye'de yaygın olmayan fakat etkisi ile tartışmasız hayatımızın en önemli noktalarından birinde yer alan Spa merkezleri… İnsanlar son zamanlarda şehir gürültüsünden, iş koşuşturmasından veya aile stresinden uzaklaşmak için en yakın spor merkezine, spa merkezine yada masaj salonuna başvurmaktadır. Gittiği alanda ilgi alanına göre egzersiz yapmak istemek de yada vücudunun daha rahat ve dinç olmasını arzu etmektedir. 

Spa kokusu bilimsel araştırmalarla keşfedilmiş ve bilinç altındaki algıların temizlenmesine yardımcı olacak bitki özlerinden yaratılmıştır.

Ülkemizde sektörel açıdan oldukça ilerleme kaydeden SPA merkezleri; profesyonel olarak müşterilerine hizmet vermektedir. Sağlık terapileri, masaj uygulamaları hatta hamam şöleni ile insanların zihnindeki problemlerin çözülmesini sağlamaktadır. Fakat insan zihninde kokunun yerini de unutmamak gerekir. Spa kokulandırma işleminde, bilimsel araştırmalara göre elde edilen koku formülleri spa merkezlerine uygulanarak insanların sadece bedensel değil zihinsel olarak da rahatlamasını sağlamaktadır.

Spa kokusu; Spa merkezlerinde yarattığı en büyük faktör, insan zihni ve bilinç altındaki negatif enerji dağılımlarını dağıtarak insanın hayata tutunmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda ferah kokusu, seans sırasında masaj faktöründe bulunan pozitif etkinin artmasına yardımcı olmaktadır.

Kokunun başlangıç notası; daha dinamik ve heyecanlı hissetmemize sebebiyet verecektir.

Buenos MaskeBuenos Firma Profili