Restoran Kokulandırma

Restoran, lokanta ve benzer işletmelerin mutfak kısmında mutlaka ağır bir koku bulunmaktadır. Kimi zaman hazırlanan mamüller kimi zaman ise depolanan yiyeceklerin kokusu alana yayılmaktadır. Fakat hizmet sektöründe işletmenin detayları göz ardı etmemesi gerektiğini elbette biliyorsunuzdur. İşletmenizde, mesai sonrasında güzel bir akşam yemeği için adresinize gelecek aileler; öğle yemeğinde işletmenize uğrayacak olan çalışanları hoş şekilde karşılamanız gerekmektedir. Ziyaretçinin ilk aşamada; mekanın hijyen açısından içini ferah tutması gerekmektedir.

Çubuklu oda kokusu, koku cihazı ürünleri; ağır kızartma kokusu, meyve / sebze kokusu, kalabalık kokusu ve benzer ağır kokuların bastırılmasını sağlamaktadır.

Restoran Kokulandırma

nedir, nasıl hazırlanır ve ne işe yarar?

nedir ?

Restoran Kokulandırma

İnsanlara hizmet vermek, memnun etmek amacıyla çeşitli hizmetler sunmak her işletmenin görevidir. Fakat insanlara dolayı yoldan hizmet vermek yerine doğrudan hizmet vermek daha zordur. Yemek sektörü de bu sektörlerden birisidir. İnsanlar hoş bir akşam yemeği yemek için dolaylı yoldan hizmet alması mantıklı değildir. Ailesiyle, arkadaşlarıyla, eşiyle, sevgilisiyle işletmenizi ziyaret edebilirler. İlk defa mekanınıza gelecek olan insanların; ilk teşhisleri olumlu yönde olmalıdır.

İşletmenizde ağır kokular, yemeğin lezzetini unutturacak hisler yada yemeği çekinerek tüketmek; işletmenize sadece zarar verecektir. Bu sebeple de ilk aşamada insanları etkileyebilmek adına alan kokulandırma hizmetinden yararlanmanız kesinlikle şarttır!

Lokantalarda, restoranlarda, kafelerde kullanılacak kokunun yemek kokularına yakın fakat standart koku olması gerekmektedir. Farklı kokuların birbirine karışması insanın sadece midesini bulandırır. Hafif baharat kokuları, taze meyve sebze kokuları ve özel karışım parfümleri tercih ederek işletmenin kokulandırma hizmetini sağlayabilirsiniz.

etkileri

Mağaza kokusu, Ofis kokusu

Lokantada, restoranda veya benzeri işletmede; güzel bir sunum hazırlamak için çeşitli yöntemlere başvurabiliriz. Restoranın içeriğine göre farklı kokular da alana yayılmaktadır. Her ne kadar titiz olsak da elbette ki farklı kokular birbirine karıştığı zaman alanda negatif ortam oluşacaktır. Bu durumun önüne geçmeniz mümkün gözükmemekle beraber ziyaretçilerinizi rahatsız edecek bir algı oluşabilir.

Kurumunuza özel olarak hazırlayacağımız esans; alana yayılarak ziyaretçilerin rahatsız olmasını engellemekle ile beraber daha rahat bir ambians yaratmaktadır. Yemek hizmeti veren kurumlarda kullanılan koku çeşitleri genellikle iştah açmakta ve insanların daha rahat hissetmesini sağlar. Aynı zamanda açlık hissini uyandırarak sağlıklı yemek koşullarının ortamını yaratmaktadır.

diffüzyon

Nasıl Yayılmaktadır ?

Alana iki farklı şekilde koku dağıtımı mümkündür. Bu alternatifleri sayacak olursak;

  • Çubuklu oda kokusu : Çubuklu oda kokusu 2010 yılıyla beraber ülkemizde popüler olan kokulandırma yöntemleri arasında yer almaktadır. Bambu çubuklarıyla beraber alana düzenli olarak koku yaymaktadır. Pozitif tarafı kokuyla alanı boğmamaktadır. Alternatif yöntemi ise sprey ile kokulandırmadır. Çubuk belirli süre aralıklarla kokuyu alana dağıttığı için insanların tercih sebebi olmuştur, diyebiliriz.
  • Koku Cihazı : 2013 yılıyla beraber her alanda kullanılması önerilen cihazlar haline gelmiştir, diyebiliriz. Koku cihazları ülkemizde maalesef bencil olarak satılmaktadır. Örneğin, cihazı farklı yerden kokuyu farklı yerden alma ihtimali olmayabiliyor. Bu tür sebeplerden dolayı insanlar koku sektörüne korkarak yaklaşabiliyor. Fakat Bueno; koku cihazları konusunda sizlere farklı alternatifler sunmaktadır.
YUKARI
Kiralık Koku Makinesi