Kaydır

Kokunun ve Markaya Etkisi

9 Kasım 2021, Salı
Kokunun ve Markaya Etkisi

Hayatımızın her anında koku bulunmaktadır. İnsanların duyu organlarında 24 saat boyunca çalışan tek duyu organı koku alma duyumuzdur. Uyurken, yemek yerken, alışveriş yaparken hatta çalışırken bile koku etkileşimleri ile ruh halimizi şekillendiririz.

Kokunun hayatımıza negatif ve pozitif birçok etkisi bulunmaktadır. Dinamik ve zihnimizin dinlenmiş bir şekilde olmasını istiyorsak, doğru kokuları tercih etmemiz gerektiğini asla unutmamız gerekmektedir.

Örneğin, ayakkabı almak istemiyorken girdiğimiz mağaza da ayakkabıyı direkt olarak almamız bir tesadüf müdür? Evet, ayakkabıyı çok beğenmiş olabiliriz. Fakat, koku yardımı ile alışveriş hissinin uyanması, ayakkabıyı almaktan daha önemlidir. Çünkü ayakkabı yerine farklı bir eşyayı gene satın alacaktık.

Birçok farklı güzel kokunun karışımı ile elde edilen özel kokular ise belli markalar ile eşleştirilerek koku marka ilişkisini oluşturur. Kokunun algılanması ile insanlar üstünde markanın algısı direkt olarak canlanırken, aynı zamanda o marka ürünlerine yönelme ile ilgili de olabiliyor.,

Kurumsal koku olarak bilinen bazı kokular ise o alanın hem ferah hem güvenli hem de temiz olduğu hissini insanlara yaşatırken aynı zamanda bu kokuları ortam içinde algısı ve gereken olan algının sağlanması için yayılımının ne şekilde olması gerektiği de hesaplanarak ayarlanması gerekir.

Bueno Kozmetik, kurumsal koku konusunda sizlere uzman personeli ve deneyimi ile hizmet sunmanın yanı sıra sadece koku değil aynı zamanda kokunun yayılımı ve zamanlaması ile ilgili olarak da destek sunar.

Kurumsal Koku Yoğunluğu

Kokunun alana yoğun olarak yayılması da negatif unsurlar arasında yer almaktadır. En güzel kokular bile yoğun olarak yayıldığı zaman insanı huzursuz edebilir. Bu sebeple kokunun doğru şekilde yayılması ve koku türü oldukça önemlidir.

Alanında uzman kimyager personellerimiz ile beraber en doğru koku tercihini ve alanında uzman koku cihazları ile kokunun alana doğru şekilde yayılmasını sağlayabiliriz.

Paylaş: